Atrakcje w Oświęcimiu

 

Oświęcim to miasto przyjazne turystom. Nie tylko dzięki doskonałej komunikacji (dojazdowej jak i miejskiej), czy rozbudowanej bazie hotelowo-gastronomicznej, lecz także dzięki swojemu dogodnemu położeniu, które sprawia, że w łatwy sposób można wyruszyć na jednodniową wycieczkę, podczas której zwiedzimy szereg atrakcyjnych turystycznie miejsc znajdujących się w tej części Małopolski.


 

Auschwitz I oraz Auschwitz II- Birkenau

Obóz zagłady Auschwitz I (w Oświęcimiu) oraz Auschwitz II- Birkenau w sąsiadującej z Oświęcimiem Brzezince. Auschwitz to więcej niż świadectwo chorych czasów. Wizyta tam jest przeżyciem, które na zawsze zostaje w pamięci. Nawiasem mówiąc, słowo atrakcja w odniesieniu tego straszliwego miejsca jest wyjątkowo niestosowne.

czytaj więcej ...


 

Zamek gotycki

Wybudowany na przełomie XII i XIII wieku – najlepszy dowód na to, jak starym miastem jest Oświęcim i jak wiele traci przez nadane mu piętno „miasta – obozu zagłady”. Zamek jest równocześnie siedzibą muzeum historyczno-archeologicznego.

czytaj więcej ...


 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

(z XIV wieku) – warto zwrócić uwagę na charakterystyczną, kwadratową wieżę z XIX wieku, ten element powtarza się w świątyniach znajdujących się na terenie Ziemi Oświęcimskiej i jej okolic.


Rynek

Wędrując śladem oświęcimskich Żydów, można następnie dojść na Rynek, urokliwy, odrestaurowany plac w samym sercu miasta. Zachowało się tu sporo kamienic, które przed wojną były własnością żydowską. Jednym z najważniejszych obiektów w tym miejscu jest ostatniego rabina oświęcimskiego – Eliasza Bombacha. Sąsiaduje z nim dawny Hotel Herz, w którym w okresie międzywojennym często zbierali się działacze organizacji syjonistycznych oraz przedstawiciele różnych stowarzyszeń kulturalnych i politycznych. Pozwala poczuć klimat XIX-wiecznego galicyjskiego ośrodka miejskiego. Sam rynek wytyczono w średniowieczu. Dziś to tutaj bije serce miasta. Warto sprawdzić ofertę gastronomiczną tego miejsca. 

 

Kościół Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Żywy dowód dawnej świetności miasta, ale i świadectwo burzliwej historii Oświęcimia (kościół rozkwitał i popadał w ruinę tak jak i całe miasto)


Zabytki związane ze społecznością żydowską w Oświęcimiu

Pamiątek, które do dziś przypominają o Żydach mieszkających przed wojną w Oświęcimiu, zachowało się sporo. Gdzie szukać pamiątek związanych ze społecznością żydowską? Jednym z ważniejszych miejsc na ternie miasta jest niewielki skwerek przy ulicy Berka Joselewicza. To puste miejsce ozdobione jest pamiątkową tablicą, dzięki której dowiemy się, iż w tym miejscu do listopada 1939 roku stała Wielka Synagoga. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po żydowskich zabytkach Oświęcimia, jest Centrum Żydowskie 

czytaj więcej ...


Oświęcim - co robić w wolnym czasie?


Kina w Oświęcimiu

Do wyboru mamy dwa kina oferujące na szczęście odmienne rodzaje repertuaru. Dla każdego widza , szukającego najnowszych repertuarów przeznaczone jest kino Planet Cinema znajdujące się obok galerii Niwa. Natomiast na widza „niszowego”, szukającego w kinie czegoś więcej niż światowych hitów, czeka oferta Oświęcimskiego Centrum Kultury.


Oferta dla rodzin

Choć okolice Oświęcimia słyną z miejsc wypełnionych po brzegi atrakcjami dla rodzin (parki dinozaurów w Zatorze, Energylandia, park miniatur w Inwałdzie itp.), to także w samym mieście znaleźć można oferty typowo familijne. Przykładem może być tutaj rodzinny park rozrywki Family Fun. Na dzieciaki czeka tutaj wymarzony plac zabaw z trampolinami, torem gokartowym, fantastycznymi trampolinami, wieżami, rampami, ściankami wspinaczkowymi, a na dorosłych – kawiarenka, w której będą mogli się zrelaksować podczas gdy ich dzieci będą zaaferowane fantastyczną zabawą.


Oferta dla młodych

Oświęcim ma także bogatą ofertę dla młodych, którzy lubią imprezy klubowe. Takie nazwy jak Apartament, Układ, Melange, High Way czy Ministerstwo są doskonale znane bywalcom nocnych zabaw. Warto dodać, że niektóre z tych miejsc zapewniają jakość rozrywki godną klubów funkcjonujących w największych miastach w Polsce.

Z drugiej strony warto wspomnieć o bogatej ofercie Oświęcimskiego Centrum Kultury. To tutaj najłatwiej będzie natrafić na recital artystów najlepszych scen polskich, wystawy malarskie, przedstawienia kabaretowe czy wreszcie na seans filmowy dla prawdziwych koneserów kina. Jeśli by szukać miejsca tętniącego kulturą i sztuką w Oświęcimiu – Oświęcimskie Centrum Kultury jest w tej materii bezkonkurencyjne.